VINERI, 2 SEPTEMBRIE

VINERI, 2 SEPTEMBRIE

19:30
Vernisaj - Expo ShortfFest 2016: Art Factory

20:10 – 21:00
Documentar: Nourathar / Milla Quixote și Jérôme Monnot / 50 min

21: 20 – 22:50
Scurtmetraje în competiție – Calupul 1
Te mai uiți si la om / Ana-Maria Comănescu / România / 23 min
What happens in your brain if you see a German word like...? / Zora Rux / Germania / 6 min
Plan B / Simona Sava / România / 10 min
Post / Bogdan Maraloiu / România / 11 min
The Mirror System / Eva Zornio / Elveția / 18 min
100 de apeluri nepreluate / Andra Tarara / România / 6 min
Amniotic / Bianca Rotaru / România / 25 min

23:00 – 00:10
Scurtmetraje - Selecție Arkadia
Le mur et l'eau / Alice Fargier / Elveția / 24 min
40 de zile / Sorin Tănase / România / 22 min
Shoot Granny / Olivier Kowalczyk & Gregoire Morel / Spania / 6 min
Counsellor / Venetia Taylor / Australia / 2 min
Venice / Venetia Taylor / Australia / 4 min
I've just had a dream / Javier Navarro / Spania / 8min

00:10 –
All night Party

SÂMBĂTĂ, 3 SEPTEMBRIE
11:00 – 12:00
Proiecții pentru copii

Chororo / Valentin Urziceanu / România / 20 min
Selecție KINOdiseea pentru Arkadia ShortFest

12:30 – 15:00
Ateliere pentru copii (3 - 8 ani): Reciclare Creativă
Traineri: Interaktiv University

12:00 – 14:00
Multimedia Workshop (coordonat de Claudia Ilea)

14:00 – 16:00
Printmaking Workshop (coordonat de Andra Nedelcu)

16:00 – 17:00
Scurtmetraje oferite de ÉCU – The European Independent Film Festival

The Way of Tea / Marc Fouchard / Franța / 21 min
While You Were Away / Ben Mallaby / Marea Britanie / 6 min
Monica / Dimitris Argyriou / Bosnia și Herțegovina + Germania / 5 min
Put Down / Rick Limentani / Marea Britanie / 10 min
Mother's Day / Jeff Tan / USA / 7 min
Madam Black / Ivan Barge / Noua Zeelandă / 11 min
Genesis / Roman Hill / USA / 3 min

17:00 – 18:00
Scurtmetraje oferite de Festival de Biarritz Amérique Latine
Niño de Metal / Pedro Garcia Mejia / Mexic / 14 min
Las cosas simples / Alvaro Anguita / Chile / 27 min
Padre / Bou Grasso / Argentina / 12 min
Temporada seca / Diego Rivera / Mexic / 25 min
A fabrica / Aly Muritiba / Brazilia / 16 min

19:00 – 20:30
Scurtmetraje în competiție – Calup 2

Lighta / Andrej Gregorčok / Slovacia / 11 min
Apartament interbelic, în zonă superbă, ultra-centrală / Sebastian Mihăilescu / România / 19 min
Inferno / Rico Mahel / Germania /17 min
De sfeștanie / Tudor Botezatu / România / 11 min
The House in the Envelope / Sanela Salketic / Germania + Turcia / 17 min
O noapte în Tokoriki / Roxana Stroe / România / 18 min

20:50 – 22:00
Scurtmetraje
- Selecție Arkadia
Trial & Error / Antje Heyn / Germania / 6 min
South Pole / Emin Akpinar / Turcia / 5 min
Camping with Ada / Ina Lerner Grevstad / Norvegia / 15 min
Une bonne affaire / Laurent Ardoint + Stephane Duprat / Franța / 10 min
Wintry Spring / Mohamed Kamel / Egipt / 16 min
4:15 P.M. Sfârșitul lumii / Gabi Virginia Șarga + Cătălin Rotaru / România / 15 min
Violare de domiciliu / Sînziana Nicola / România / 19 min

22:30 – 00:40
Lungmetraj invitat
Bacalaureat / Cristian Mungiu / România / 128 min

00:40 -
All night Party

DUMINICĂ, 4 SEPTEMBRIE
11:00 – 16:00
Expo ShortFest 2016 Art Factory